Vy ještě nemáte filtr na vodu?

pan Fitinka 11.08.2016

Terminus technicus na internetu není jednoznačný. Název filtr budu používat pro filtrační nádobu a filtrační náplni (kartuši) budu říkat filtrační vložka. Úplně jednoduše. Filtry rozdělujeme podle rozměrů a tomu odpovídajího průtoku. Filtrační vložky podle hustoty filtrační sítě, průtoku a způsobu použití.

Filtr
Rozdělují se podle velikostí – např. Mignon (do malých bytů, pro jednotlivá odběrná místa nebo do nápojových automatů) nebo Junior 7“ (do malých jednobytových domů) nebo Senior 10“ (do větších rodinných domů). Je tu na výběr filtr samostatný, dvojitý nebo dokonce trojitý (vícestupňová filtrace), kde můžete umístit tři filtrační vložky, které budou vodu filtrovat nečistoty v několika stupních. Filtry se prodávají bez filtračních vložek, ty jsou jejich souvisejícím produktem. Bez filtrační vložky filtr nemůže fungovat.

Filtrační vložky na mechanické nečistoty
Filtrační vložka je důležitou součástí celého procesu filtrace vody. Vkládá se do filtru a poté se mění za novou, podle její životnosti a opotřebovanosti. Samozřejmostí je také správná údržba podle návodu. Tyto filtrační vložky odstraňují z vody písek, rez a další mechanické nečistoty. Velikost filtrační vložky vždy podle velikosti filtru.

Filtrační vložky na chlór
Při dezinfekci vody chlorem mohou vznikat jako vedlejší produkty tohoto způsobu dezinfekce tzv. trihalomethany (THM), ke kterým řadíme chloroform, bromoform, dibromchlormetan a bromdichlormetan. Tyto látky ve vyšších koncentracích mohou mít rakovinotvorné účinky nebo mohou způsobit genetická poškození. Běžným rozborem vody se o nich nedozvíme, proto je důležité se jich zbavit.Filtrační vložky na chlór obsahují speciální aktivní uhlí, které je efektivní a levný způsob, jak se zbavit škodlivin, především zápachu a příchuti chlóru. Všechny ostatní minerální látky, které jsou obsaženy ve vodě, zůstanou zachovány. Velikost filtrační vložky vždy podle velikosti filtru. Volte raději filtrační vložky, které jsou bakteriostaticky ošetřeny stříbrem povlakem nebo měděnými a zinkovými pilinami. 

Filtrační vložky na vodní kámen
Pokud Vás trápí vodní kámen nebo tvrdá voda, máme pro Vás řešení pomocí filtrace vody. Filtr pro pračku, myčku, ohřívač vody. Dále pak proti zanášení vodního kamene v potrubí. Další možností je použití magnetické úpravny vody, která funguje na bázi fyzikální úpravy.Nevíte, jestli máte tvrdou vodu? Doporučujeme udělat si test tvrdosti vody. Tvrdá voda se zvyšuje riziko kožních problému, vysušování kůže, je chuťově méně příjemná a souvisí s tím další problémy. Toto vyřeší filtrační vložky, které změkčují vodu. Když Vám dojde filtrační náplň jednoduše ji doplníte

Filtrační vložky na dusičnany
Dusičnany jsou problém nejvíce studniční vody. Dusičnany se do vody dostávají z okolních polí hnojených průmyslovými hnojivy nebo ze špatně utěsněných septiků. Limit dusičnanů ve vodě je 50mg/l, pro kojence se doporučuje 15mg/l.

Filtrační vložky na bakterie
Bakterie jsou nejrozšířenější skupinou organismů a jsou velice odolné. Vyskytují se mezi nimi druhy, které se specializují na osidlování prostředí, kde by ostatní organismy nepřežily. Největší problém jsou bakterie ve vodě ze studní, nacházející se blízko polí, hnojišť, neuzavřených septiků nebo z porušeného vodovodního řádu. Můžeme je však najít i v upravené pitné vodě. Je tedy potřebné se jich zbavit. Volte raději filtrační vložky, které jsou bakteriostaticky ošetřeny stříbrem nebo měděnými a zinkovými pilinami. Nejúspěšnější pro boj s bakteriemi jsou filtry senior sanic a sanic duplex, v kombinaci s filtračními vložkami fa sanic nebo cpp sanic. Výborné výsledky má také sterilizace vody ultrafialovými paprsky – využití UV lampy

Železo, mangan
Železo
je pro člověka neškodné, ale ovlivňuje vlastnosti vody – její chuť, vůni i barvu. Sloučeniny železa se usazují v trubkách, kotlích, vanách, dřezech nebo bojlerech a zkracují jejich životnost. Hraniční hodnoty železa jsou: pitná voda – 200 µg/l, studniční – 500 µg/l. Většinou, kde je železo, tam je i mangan. Do vody se dostává z hornin, které jsou v půdě, kterou voda protéká. Můžou se objevit černé usazeniny nebo černá voda. Hraniční hodny manganu jsou 50 µg/l, u studniční vody 200 µg/lK odstranění železa a manganu z vody se využívá speciální zařízení. Instaluje se všude tam, kde je nutné pitnou nebo užitkovou vodu tímto způsobem ošetřit. Zařízení pracuje na bázi okysličování a následného uvolňování a odlučování železa a manganu z vody. Pro zvolení vhodné velikosti a náplně, je nezbytný rozbor vody a konzultace s námi. Pro odstranění železa a manganu se obvykle navrhují chemicko-fyzikální úpravny na míru


Důležité je udržovat filtry v čistotě a jejich náplně včas měnit. U některých zařízení to bývá už po třech týdnech, ale jsou i takové vložky, které vydrží déle než dva roky. Měnit filtrační vložky, až když má voda nepříjemnou chuť nebo zápach, je pozdě. Existuje filtr samostatný, dvojitý nebo dokonce trojitý, kde můžete umístit tři filtrační vložky, které budou vodu filtrovat proti třem typům nečistot. Pokud si chcete být jistí, že zvolíte správný filtr a filtrační vložky, doporučujeme udělat si rozbor vody. Výsledky nám poté můžete zaslat a my Vám nabídneme filtr přesně na míru!

 

Zpět na blog
Zavolejte mi nebo napište

Naše produkty na merXu