Zpět na dotazy

Poradna

Zpětná klapka

Počet zobrazení: 38

02.05.2019 9:14:31

Kamil Roháč

Dobrý den, máme problém v kuchyni s odpadem u dřezu. Chtěli bychom si naistalovat zpětnou klapku, proti vytopení, když se v baráku ucpe odpad. Bydlí nás tu více rodin - celkem 12. Zaujala nás REDI zpětná klapka pro vnitřní odpad DN 50 s aretací ZVA51PP. Dotazy: 1 Jak je tato klapka dlouhá ? 2. Jaký je rozdíl mezi klapkou s aretací a bez aretace? Respektive, na jakém principu funguje klapka s aretací a v čem je třeba lepší než ta bez aretace? 3. Vsoučasné době máme pod dřezem místo sifonu, jen kolínko. Není lepší tato zpětná klapka současně se sifonem? Pozn: Vzdálenost od osy výpustě u dřezu ke zdi je cca 30cm. Předem díky za info.

pan Fitinka

17.08.2020 16:56:54

Dobrý den, pane Roháči, celková délka zpětné lapky je 20 cm, po vsunutí do hrdla se výrazně zkrátí. Co se týče aretace, obě klapky pracují v automatickém režimu, tzn. propustí vodu jen jedním směrem (např. z umyvadla do kanalizace). Zpětná klapka s aretací umožňuje klapku zablokovat v obou směrech, takže nepropustí vodu ani dovnitř ani ven.

Pokud kolínkem myslíte trubku zkroucenou do tvaru ležatého otazníku, pak se ve své podstatě jedná taktéž o sifon (hladina vody zůstává v ohybu a zamezuje úniku zápachu z kanalizace). Klapku lze použít s obojím.

Klapky s aretací se využívají především u instalací, kde je občas nutno zamezit obousměrnému proudění – např. osazení v šachtě před objektem, kdy správce kanalizace v případě potřeby (krátká údržba, oprava) může zamezit průtoku v kanalizaci.

Také se aretace využívá v místech, kde chcete regulovat směr toku do určité větve (např. dešťová voda – nátok do nádrže nebo veřejné kanalizace, kdy jednu klapku uzavřu, druhou nechám otevřenou).

Rovněž je aretace pojistkou v případě, že se očekává zpětné proudění v kanalizaci – po zaaretování klapka zvládne odolat trochu vyššímu tlaku, než když je otevřená. Určitá pomoc při postupných povodních, kdy mám ještě čas klapku aretovat.

U domovních instalací se aretace hodí především v momentě, kdy bude probíhat oprava na dalším úseku kanalizace. Aby nám někdo „nechtěně“ nepustil vodu na hlavu.

Hezký den, 

pan Fitinka

Zavolejte mi nebo napište